Telenet 10-11-2025 : Décision de modification/arrêt

Adverteerder / Annonceur: TELENET

Product-Dienst / Produit-Service: Internet

Media / Média: Internet (Facebook)

Beschrijving van de reclame / Description de la publicité

Op de gesponsorde FB-post staat onder meer: “Yellow Deal. Onbeperkt fibersnel internet + mobiel”.
Links onderaan staat in kleine letters “Aanbod onder voorwaarden”.
Het bijschrift van de post luidt: “Profiteer 6 maanden van korting op onbeperkt fibersnel internet + mobiel van Telenet. Nu vanaf €48/maand i.p.v. €70,38!”.

Klacht(en) / Plainte(s)

Volgens de klager wordt de illusie gewekt dat het over fibernet zou gaan en dat is niet waar. Er wordt nergens vermeld dat het internet gewoon via de klassieke manier geleverd zal worden. Het gebruik van de term fibersnel voelt aan als puur bedrog.

Beslissing Jury in eerste aanleg: Beslissing tot wijziging/stopzetting
Décision Jury de première instance: Décision de modification/arrêt

De Jury voor Ethische Praktijken inzake reclame (JEP) in eerste aanleg heeft de volgende beslissing genomen in dit dossier.

De Jury heeft kennisgenomen van de Facebookpost waarnaar de klager verwijst en van diens klacht in dat verband.

Naar aanleiding van het antwoord van de adverteerder neemt de Jury er nota van dat de adverteerder in zijn campagnes de term “fibersnel” hanteert omdat het door hem gebruikte hybride fiber-coaxnetwerk dezelfde snelheden biedt als een volledig fibernetwerk en dat de adverteerder via de gebruikte disclaimer “aanbod onder voorwaarden” de consument noodgedwongen naar de website doorverwijst om kennis te nemen van deze voorwaarden, daar het gebruikte medium wegens beperkte ruimte niet geschikt is om alle noodzakelijke informatie voor de consument te verstrekken.

In lijn met haar eerdere beslissingen meent de Jury dat de adverteerder de term “fibersnel” mag hanteren, maar dat het noodzakelijk is een verduidelijking op te nemen over de technische aard van het internetnetwerk teneinde misleiding van de consument te voorkomen.
De Jury stelt vast dat op de betreffende affiche geen verwijzing is naar een duidelijke uitleg dat het netwerk niet volledig uit glasvezel bestaat. Daar waar de adverteerder aanhaalt dat op de affiche de vermelding “aanbod onder voorwaarden” opgenomen is in de disclaimer, is de Jury van mening dat deze vermelding aansluit bij de specifieke voorwaarden voor de gepromote ‘Yellow Deal’ en geen betrekking heeft op de aard van het netwerk waarvan het gepromote product gebruik maakt. Hoe dan ook is de Jury eveneens de mening toegedaan dat de aandacht van de consumenten gevestigd moet worden op de nodige verduidelijking in de directe nabijheid van de term “fibersnel”.

Bovendien is de Jury de mening toegedaan dat het gebruikte medium wel degelijk voldoende ruimte biedt om de noodzakelijke verduidelijking over het hybride fiber-coaxnetwerk te vermelden, zij het kort met verwijzing naar de website voor meer uitgebreide informatie.

Rekening houdend met wat voorafgaat oordeelt de Jury dat de betrokken reclame van aard is om de gemiddelde consument te misleiden, wat strijdig is met artikels 4 en 5 van de Code van de Internationale Kamer van Koophandel (ICC-Code).

Gelet op het voorgaande en op basis van voormelde bepalingen, verzoekt de Jury de adverteerder derhalve om de reclame te wijzigen, en bij gebreke daaraan de reclame niet meer te verspreiden.

De Jury betreurt dat zij deze inbreuk opnieuw moet vaststellen, ondanks het feit dat zij de adverteerder in eerdere beslissingen reeds op gelijkaardige overtredingen heeft gewezen.
De Jury maant de adverteerder dan ook met aandrang aan om zijn verantwoordelijkheid te willen opnemen en deze beslissing in rekening te nemen in alle huidige en toekomstige reclame-uitingen.

Gelieve er nota van te nemen dat deze beslissing pas definitief wordt na het verstrijken van de termijn voor het instellen van hoger beroep.

autres décisions