ORANGE – 22/03/2024

Beschrijving van de reclame

De digitale en andere affiches bevatten onder meer de slogan
“Ons gigabitnetwerk, nu overal in België”, met onderaan in kleine letters:
“Het gigabit internetnetwerk is beschikbaar op fiber met coaxiale aansluiting via de Giga Fiber-aanbieding met een downloadsnelheid tot 1000 Mbps en een uploadsnelheid tot 50 Mbps afhankelijk van je regio. Deze aanbieding is vanaf nu beschikbaar voor 95% van de Belgen. Info en voorwaarden op orange.be”

De reclame op de webpagina bevat onder meer de slogan
“Ons gigabitnetwerk, nu overal in België”.

Motivering van de klacht(en)

De klager deelde mee dat, hoewel er vermeld wordt “Ons gigabitnetwerk, nu overal in België”, hij stelde vast dat op zijn adres niet mogelijk is om internettoegang te verkrijgen. Volgens hem is dit misleidende reclame.

Standpunt van de adverteerder

De adverteerder deelde mee dat alle reclame (affichage, tv-spots, bioscoop) een wettelijke mededeling bevat waarin staat dat het aanbod slechts beschikbaar is voor 95% van de Belgen:
“Het gigabit internetnetwerk is beschikbaar op glasvezel met coaxiale aansluiting via het Giga Fiber aanbod, met een downloadsnelheid tot 1000 Mbps en een uploadsnelheid tot 50 Mbps (afhankelijk van je regio). Dit aanbod is nu beschikbaar voor 95% van de Belgen. Meer informatie en voorwaarden op orange.be”.
Hij wees erop dat deze informatie op de website is opgenomen in de wettelijke vermeldingen.
Naar aanleiding van de klacht heeft de adverteerder het aanbod echter van de eerste pagina van de site verwijderd.

Jurybeslissing

De Jury heeft kennisgenomen van de klacht en de betrokken reclames.

Zij stelde vast dat deze onder meer de slogan “Ons gigabit netwerk, nu overal beschikbaar in België” bevatten en, in het geval van de affiches, vermeldingen in kleine lettertjes onderaan, waaronder “Deze aanbieding is vanaf nu beschikbaar voor 95% van de Belgen”.

Met betrekking tot de website van adverteerder merkte de Jury op dat de vermelding “beschikbaar voor 95% van de Belgen” helemaal onderaan de pagina met de reclame in kwestie stond, onder de wettelijke vermeldingen.

De Jury is van mening dat de slogan in kwestie adverteerde op een absolute manier een beschikbaarheid “overal in België” terwijl dit in werkelijkheid niet het geval is, waardoor de gemiddelde consument kan worden misleid, niettegenstaande de verduidelijking dat de aanbieding slechts beschikbaar is voor 95% van de Belgen zoals opgenomen in de betrokken reclames.

Zij is van mening dat, gezien het absolute karakter van de slogan, in de reclames de nuance van deze uiting onvoldoende onder de aandacht van de consument wordt gebracht.

Volgens haar moet de reclame op de webpagina en op de affiches meer de aandacht vestigen op de vermelding in kleine lettertjes, bijvoorbeeld door middel van een duidelijk zichtbaar sterretje naast de hoofdboodschap “Ons gigabit netwerk, nu overal in België” en een duidelijke verwijzing naar deze vermelding in het bijzonder.

Gelet op het voorgaande en op basis van artikels 4 en 5 van de Code van de Internationale Kamer van Koophandel heeft de Jury de adverteerder verzocht de betreffende reclames te wijzigen en, bij gebreke hieraan, deze niet meer te verspreiden.

Zij merkt op dat de adverteerder naar aanleiding van de klacht het aanbod van zijn website heeft verwijderd.

Zij verzocht de adverteerder daarom te bevestigen dat hij de beslissing van de Jury met betrekking tot de affiches zal naleven.

De adverteerder heeft bevestigd dat de affiches in kwestie niet langer zullen worden verdeeld.

Gevolg

Aangezien geen hoger beroep werd ingesteld, werd dit dossier afgesloten.

Adverteerder: ORANGE
Product/Dienst: Internet Giga Fiber
Onderzoekscriteria: Eerlijkheid, Waarachtigheid
Initiatief: Consument
Datum afsluiting:  22/03/2024