De affiche betreft reclame voor een KLJ-fuif. Links op de affiche staat een jonge vrouw afgebeeld in een bikinitopje die haar jeans naar beneden duwt. Op de affiche staat vermeld “hete Mosselfuif” evenals een QR-code en praktische informatie over de Dj’s, de locatie van de fuif, inkom, start-uur etc.
De klaagster deelt mee dat de affiche een seksueel suggestief beeld toont waarbij het lijkt alsof de fuif seksuele diensten aanbiedt. De affiches zijn opgehangen in openbare ruimtes met een jonge vrouw als lustobject. Dit is een reclame die vrouwen objectificeert voor een fuif gericht op voornamelijk jonge meisjes en jongens.
De boodschap dat vrouwen beschikbaar zijn voor seks op deze fuif, wordt bijgestaan doordat de vrouw op de afbeelding haar broek aan het uittreken is.
Volgens de klaagster is deze denigrerende reclame zeer kwetsend en ze vraagt zich af of dit strookt met de waarden van de adverteerder.
De adverteerder deelt mee dat de fuif oorspronkelijk haar naam kreeg omdat de eerste editie meteen na de mosseldag van de lokale voetbalploeg ‘FC De Weerdt’ plaatsvond, in dezelfde tent. “Hete” werd achteraf toegevoegd, mede verwijzend naar de hete zomer en omdat het zo aanstekelijker klinkt.
De eerste editie van deze fuif was in Beach-thema, waardoor de vrouw een bikini en een jeans-short aanheeft. Dit heeft niets te maken met het zijn van een lustobject.
De fuif staat bij de ouders in de regio bekend als goede, eerste, grote tentfuif. Er wordt ingezet op goede security en beveiligingscamera’s om indien nodig bewijsmaterialen te kunnen geven aan de politie. Tevens wordt veel tijd geïnvesteerd in het goed verlichten van het buitenplein teneinde ieders veiligheidsgevoel te garanderen.
De adverteerder meent dus het tegenovergestelde te doen dan te “adverteren dat de meisjes beschikbaar zijn voor seks”.
De lay-out van de affiche is al jaren het ‘logo’ en herkenningspunt van de fuif en de adverteerder zou het dan ook jammer vinden moest de herkenbare en vertrouwde affiche plots veranderen.
De Jury neemt nota van de klacht en van de betrokken affiche, waarop een vrouw in bikinitop en jeansbroek staat afgebeeld. Daarnaast bevat de affiche de tekst 'Hete Mosselfuif', samen met andere praktische informatie over het evenement.
Ingevolge het antwoord van de adverteerder noteert de Jury onder meer dat de naam van de fuif teruggaat op de eerste editie, die plaatsvond in dezelfde tent als een eetfestijn waar mosselen werden geserveerd. Het woord 'hete' werd nadien toegevoegd omdat het evenement steeds in de zomer plaatsvindt en bovendien een aanstekelijke klank heeft. De afbeelding van de vrouw in bikini verwijst naar het oorspronkelijke ‘beach’-thema van de eerste editie. De huidige lay-out van de affiche is doorheen de jaren uitgegroeid tot het vaste logo en herkenningspunt van het evenement.
De Jury is van mening dat deze affiche, rekening houdend met het lokale karakter van het evenement en de geschiedenis erachter, niet de indruk wekt dat vrouwen seksuele diensten bieden op dit evenement, noch suggereert dat vrouwen louter als lustobject worden voorgesteld.
De Jury is niettemin van mening dat de manier waarop de vrouw op de affiche 'Hete Mosselfuif' afgebeeld wordt, niet getuigt van de beste smaak en in de huidige tijdsgeest als ongepast kan worden beschouwd.
Bijgevolg heeft de Jury gemeend een advies van voorbehoud te moeten formuleren conform artikel 1 van haar Reglement en doet zij een beroep op de verantwoordelijkheid van de adverteerder.
Een advies van voorbehoud impliceert dat de adverteerder vrij is op het vlak van het gevolg dat hij hieraan wenst te verlenen.
Barastraat 175, 1070, Brussel, Belgie.
E-mail: info@jep.be
Tel: +32 2 502 70 70