De klager vindt dat deze reclame nogal raar overkomt voor iemand die zelfstandig is en vraagt zich af wat dat dan moet zijn voor een werknemer. Blijkbaar vindt de adverteerder dat als men zelfstandige is, men alles zomaar te nemen heeft, gemakkelijk en blijkbaar gratis. Hij denkt dat Philippe Gilbert op het einde van de rit de fiets en de btw ook wel heeft moeten betalen.
De Jury heeft deze reclame onderzocht op basis van de artikels 4 en 6 van haar reglement (zie www.jep.be, rubriek “Extra info – Juryreglement”) die voorzien dat in geval van onontvankelijkheid, manifeste inbreuken of manifest gebrek aan inbreuken, de adverteerder niet wordt uitgenodigd zijn standpunt over te maken.
De Jury heeft kennisgenomen van de TV-spot in kwestie en van de klacht die daarop betrekking heeft.
Zij heeft vastgesteld dat de TV-spot ter aankondiging van een abonnementsactie met een elektrische fiets Tom Boonen, ex-wielrenner en medewerker aan de sportverslaggeving van de krant Het Laatste Nieuws, in beeld brengt terwijl hij onder meer lachend vertelt dat hij bij de stopzetting van zijn wielercarrière een elektrische fiets heeft gekregen van zijn ex-collega Philippe Gilbert die eigenaar is van een fietsenzaak.
De Jury is van mening dat uit de inhoud van de spot duidelijk blijkt dat de in de reclameboodschap gebruikte uitspraken van Tom Boonen slechts beogen om op een humoristische wijze weer te geven hoe de ex-wielrenner in het bezit van een elektrische fiets is gekomen en niet op een of andere wijze een letterlijk te nemen algemeen statement van de adverteerder over de beroepsgroep van zelfstandige ondernemers vormen.
Zij is tevens van mening dat deze spot zich niet negatief uitlaat ten aanzien van zelfstandige ondernemers en geen verkeerd beeld schept wat betreft hun financiële mogelijkheden of de verplichtingen waaraan zij onderworpen zijn.
De Jury is derhalve van oordeel dat de spot niet van aard is om door de gemiddelde consument te worden begrepen in de betekenis die de klager daaraan geeft.
Gelet op het voorgaande is zij met name van oordeel dat de spot niet van aard is om zelfstandige ondernemers in diskrediet te brengen en evenmin getuigt van een gebrek aan een behoorlijk maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef in hoofde van de adverteerder op dit punt.
De Jury heeft derhalve gemeend geen opmerkingen te moeten formuleren op dit punt en heeft de klacht ongegrond verklaard.
Aangezien geen hoger beroep werd ingesteld, werd dit dossier afgesloten.